AcasăROMÂNIAAngajații vamali din România, nemulțumiți de condiții și salarii, intră în grevă

Angajații vamali din România, nemulțumiți de condiții și salarii, intră în grevă

Date:

Știrile zilei

Angajații Autorității Vamale Române vor începe, miercuri, o acțiune de protest sub forma unei greve japoneze. Aceștia se plâng de condițiile de muncă precare și de neacordarea unor drepturi salariale.

În comunicatul transmis de Sindicatul Național Meridian se precizează că clădirile în care își desfășoară activitatea angajații vamali sunt într-o stare avansată de degradare. De asemenea, angajații nu beneficiază de încălzire, uniformă, servicii de curățenie sau pază. Condițiile de lucru sunt, de asemenea, precare, aparatura de control fiind învechită și dotările de birou insuficiente, notează Agerpres.

În plus, angajații vamali se plâng că nu beneficiază de aceleași drepturi ca și alte categorii de personal, cum ar fi plata zilelor de sâmbătă, duminică și sărbători legale lucrate.

Greva japoneză este o formă de protest pasivă, care constă în purtarea unei banderole de culoare albă.

Angajații vamali au precizat că vor continua greva până când vor obține răspunsuri concrete la solicitările lor.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Alte știri din Mediaș

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.