AcasăSIBIUJUDEȚCea mai vârstnică persoană din Axente Sever a împlinit 105 ani

Cea mai vârstnică persoană din Axente Sever a împlinit 105 ani

Date:

Știrile zilei

Firmele care angajează elevi și studenți pot beneficia de subvenții de la stat

Firmele care angajează elevi sau studenți în perioada vacanței...

Ultimul spectacol înainte de vacanța de vară, astăzi la Sala Traube din Mediaș

Locuitorii municipiului Mediaș sunt invitați astăzi, 28 iunie, de...

Tragedie evitată în ultimul moment! Elicopterul SMURD, chemat de urgență la Șmig

Momente dramatice s-au petrecut sâmbătă în localitatea Șmig, județul...
64 / 100 Punctaj SEO

Un moment plin de emoție pentru comunitatea din Axente Sever: doamna Elena Mărdășan, cea mai vârstnică persoană originară din comună, a împlinit venerabila vârstă de 105 ani.

Cu acest prilej, primarul comunei Axente Sever, Marius Grecu, a vizitat-o personal pe sărbătorită, care locuiește în prezent în municipiul Sibiu. În semn de respect și recunoștință, edilul i-a oferit o diplomă de onoare și un premiu în bani, apreciind exemplul de viață, înțelepciunea și puterea de care doamna Elena a dat dovadă de-a lungul unui secol de existență.

„A fost o întâlnire încărcată de emoție și recunoștință. Să vezi un om care a trecut prin mai bine de un secol de viață și care încă are seninătate și bunătate în priviri este o lecție pentru noi toți. Doamna Elena este o parte vie din istoria comunei Axente Sever. Îi dorim multă sănătate și zile pline de liniște și bucurie!”, a declarat primarul Marius Grecu.

Deși trăiește acum în Sibiu, doamna Elena Mărdășan poartă în suflet amintirile satului natal Agarbiciu, rămânând mereu legată de comunitatea care o consideră un adevărat simbol al longevității și al statorniciei.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Alte știri din Mediaș

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.