Un accident rutier s-a produs pe DN1, la ieșirea din Avrig, implicând două autoturisme. La fața locului au intervenit pompieri, echipaje SMURD și SAJ, precum și polițiștii Serviciului Rutier Sibiu.
Din primele cercetări, polițiștii au stabilit că șoferul unui autoturism, un bărbat de 45 de ani, localnic, a pătruns pe DN1 fără să se asigure și fără să acorde prioritate unui alt autoturism condus pe sensul Sibiu – Brașov de un bărbat de 58 de ani, din Arad, provocând coliziunea.
Echipajele de intervenție au găsit șoferul de 45 de ani încarcerat. Pompierii au efectuat manevrele de descarcerare, iar victimei i s-a acordat primul ajutor la fața locului. Bărbatul a suferit multiple contuzii și o fractură la picior și a fost transportat conștient la UPU Sibiu pentru îngrijiri medicale.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul, iar traficul pe DN1 a fost temporar restricționat pe durata intervenției.

