Luptătorul medieșean Andreas Binder a obținut cea mai importantă victorie din cariera sa, după ce l-a învins prin TKO, încă din prima rundă, pe turcul Sodiq Yacar, în cadrul galei de MMA Cage Warriors.
Succesul obținut îl apropie pe sportivul originar din Mediaș de marele său vis: semnarea unui contract cu cea mai prestigioasă promoție de arte marțiale mixte din lume, UFC.
„A fost al doilea meu meci în care am fost cap de afiș pentru această promoție. M-am luptat cu un sportiv din Turcia care avea 20 de victorii în palmares. Acest meci a avut o miză foarte mare, fiind foarte important în perspectiva unei lupte pentru titlul mondial”, a declarat Andreas Binder pentru SportinSibiu.ro.
Sportivul a precizat că victoria obținută îi oferă acum mai multe opțiuni pentru viitor, inclusiv posibilitatea de a lupta pentru centura Cage Warriors sau de a face pasul către UFC.
„Acum există și posibilitatea să semnez cu UFC în următoarele luni, însă totul depinde de ce se va întâmpla în perioada următoare. În acest moment, eu aleg ce urmează: pot lupta pentru titlu sau pot semna cu UFC. Am foarte multe opțiuni în această perioadă. A fost cea mai importantă luptă din cariera mea”, a mai spus Binder.
Luptătorul medieșean a subliniat că adversarul său a fost unul extrem de dificil, motiv pentru care victoria are o semnificație aparte.
„A fost un meci pe care nimeni nu a vrut să îl accepte la această categorie de greutate. A fost o luptă calculată, am fost foarte bine pregătit și am reușit să obțin victoria prin TKO”, a explicat sportivul.
Emoționat după succesul obținut, Andreas Binder a transmis că nu uită niciodată locul de unde a plecat și speră ca următorul pas să fie cel către cea mai înaltă scenă a MMA-ului mondial.
„De fiecare dată când urc în cușcă nu uit niciodată de unde am plecat. Sunt mândru de această victorie și de performanța obținută. Acum, cu Dumnezeu înainte, sper să ajung la cel mai înalt nivel”, a concluzionat luptătorul medieșean.

