AcasăROMÂNIAPolițiștii locali, „super-puteri” în trafic: Cine scapă de sancțiuni?

Polițiștii locali, „super-puteri” în trafic: Cine scapă de sancțiuni?

Date:

Știrile zilei

66 / 100 Punctaj SEO

Poliția locală ar putea primi atribuții extinse în trafic.

Un proiect al Ministerului Afacerilor Interne prevede ca polițiștii locali să poată opri șoferii, să le verifice actele, să dea amenzi și chiar să dispună ridicarea vehiculelor parcate neregulamentar.

Aceștia vor putea sancționa și pietoni, bicicliști, trotinetiști sau căruțași care nu respectă regulile de circulație, precum și conducătorii auto agresivi verbal sau fizic. Șoferii care refuză să prezinte documentele solicitate riscă amenzi de până la 1.600 de lei.

Proiectul se află în dezbatere publică și va fi publicat ulterior în Monitorul Oficial, scrie Digi24.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Alte știri din Mediaș

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.