AcasăSIBIUJUDEȚBărbat din Biertan prins băut la volan și fără permis, după ce...

Bărbat din Biertan prins băut la volan și fără permis, după ce a fugit de poliție

Date:

Știrile zilei

68 / 100 Punctaj SEO

Bărbat din Biertan prins băut la volan și fără permis, după ce a încercat să evite poliția

La data de 26 decembrie, în jurul orei 04:10, polițiștii rutieri au încercat să oprească un autoturism în localitatea Valchid, însă șoferul nu s-a conformat semnalelor regulamentare și a continuat deplasarea.

Urmărirea s-a desfășurat până la ieșirea din Valchid către Copșa Mare, unde autoturismul a fost oprit, iar șoferul identificat. În urma testării alcoolscopice, a rezultat că bărbatul, în vârstă de 34 de ani din Biertan, avea o concentrație de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Verificările polițiștilor au arătat că bărbatul nu avea dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. În cauză a fost deschis un dosar de cercetare penală pentru conducere fără permis și conducere sub influența alcoolului.

Autoritățile reamintesc conducătorilor auto că astfel de fapte pun în pericol siguranța rutieră și atrag sancțiuni penale severe.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Alte știri din Mediaș

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.